Isović: Po zakonu se dug prema “Viaductu” može isplatiti bez tereta po BiH
Šerif Isović, bivši direktor Porezne uprave Federacije Bosne i Hercegovine predložio je na koji način bi se mogao otplatiti dug u slučaju “Viaduct”, a da teret ne snosi država Bosna i Hercegovina. Taj dug je, podsjetimo, sada veći od 110 miliona KM.
“Odgovornost snose odgovorni”
“Ovih dana smo izloženi raznim idejama o rješenju duga eniteta Republika Srpska zbog duga prema slovenačkoj firmi Viaduct. Za neke kažu da su populističke za druga da su nezakonite, za treće da odlažu rješenje problema. Svi prijedlozi kratkoročno, politički, a i zbog sadašnje vrijednosti novca očito idu u korist onog ko je dug i proizveo, a na štetu države. Tužilaštva se još ne oglašavaju, možda čekaju ove dvije milijarde koje se najavljuju i o kojima se govori. S obzirom na naše uređene države i činjenicu kako nam se pišu i usvajaju zakoni logično je da neke pojave kao i ova nisu jasno uređene i predviđene propisima, ali je nelogično da se u ‘poplavi’ ideja ne traže sistemska rješenja koja će rukovodeći se načelima savjesti, poštenja i pravde uvesti pravila da odgovornost snose odgovorni i koja će biti standard za buduće slučajeve”, započeo je Isović.
Isović je dalje upitao zašto bi neodgovorna obaveza ili trošak entiteta prolazio kroz budžet države?
“Jer ako je tako, neodgovorni će biti još manje odgovorni i svoj nerad će prevaljivati na druge. Zbog toga pravila igre trebaju biti da se to ne tiče budžeta države i onog ko je u ovom nevin već onog ko je obavezu ili trošak neodgovorno proizveo. Za takvo nešto mislim da postoje rješenja, a jedno je sadržano u Zakonu o uplatama na jedinstveni račun (Sl. Glasnik BIH br. 55/04, 34/07 i 91/17). Naime prema članu 5. Zakona o uplatama na jedinstveni račun, Uprava za indirektno oporezivanje je odgovorna za doznačavanje prikupljenih prihoda korisnicima prihoda, a prema članu 11. stav 3. ovog Zakona dio prihoda koji je obračunat za entitet se isplaćuje tom entitetu nakon što entitet podmiri sve svoje obaveze u pogledu finansiranja međunarodnih obaveza”, pojasnio je Isović.
Naglasio je da se u ovom slučaju ne radi o dugu države Bosne i Hercegovine, odnosno, izdvajanju sredstava za servisiranje inostranog duga, već o presudi koja se odnosi na jedan entitet.
“Pa bi taj entitet trebao i snositi svoj dug. Stoga Vijeće ministara treba obavezati Upravu za indirektno oporezivanje da prije doznake/prijenosa sredstava sa jedinstvenog računa koja pripadaju entitetu Republika Srpska doznači/uplati direktno Viaductu po sudskoj presudi, pa neka entitet, a ne država tuži. Opcija da država plati pa da tuži je protivna državnim interesima i amnestija od odgovornosti. Možda bi ovakva odluka Vijeća ministara ubrzano potakla reakciju tužilaštva. Entitetu Republika Srpska treba predložiti da se sve odmah ne umanjuje i da eventualno dug uz sporazum sa Viaductom plati u ratama pod uslovom da snose zatezne kamate i druge troškove”, zaključio je Isović.
Ispod Isovićeve objave na Facebooku reagovala je i Alma Čolo, pravnica i bivša zastupnica u Parlamentarnoj skupštini BiH pohvalivši njegovu analizu.
“Mislim da ljudi koji imaju znanje iz ove oblasti trebaju predlagati rješenje ovog, a i svih budućih sličnih slučajeva za koje će ovo predstavljati presedan. Ovo je dosad najpametniji prijedlog koji sam imala prilike čuti. Šerif Isović ima znanje i treba ga konsultovati. Hoće li to uraditi ova vlast, ne znam, ali mislim da treba”, stava je Čolo.
Hronologija slučaja “Viaduct”
Podsjetimo, slovenačka firma “Viaduct i drugi” pokrenula je arbitražni postupak zbog jednostranog raskidanja ugovora o koncesiji Vlade Republike Srpske za izgradnju hidroenergetskog sistema na Vrbasu.
Svaki dan neizmireni dug prema slovenskom preduzeću Viaduct raste 18.000 KM, a već sada je veći od 110 miliona KM. Problem je nastao kada Vlada Republike Srpske nije ispoštovala ugovor o dodjeli koncesije za izgradnju hidroelektrana ovom preduzeću.
Uslijedio je spor pred Arbitražnim vijećem u Washingtonu, a potom i presuda u korist Viaducta. Prema Sporazumu potpisanom 2017. godine Vlada Republike Srpske bezuslovno se obavezala da će isplatiti sve novčane kazne. Sporazum je potpisala Željka Cvijanović tadašnja premijerka RS-a. Neizmireni dug već pravi ogromne probleme BHANSA-i jer neće moći dobijati sredstva od Eurocontrola.
Kada je riječ o otplati ovog duga još nije pronađeno konačno rješenje. Nude se prijedlozi, ali ne nailaze na odobravanje. Tako je Vijeće ministara BiH na sjednici prošle sedmice usvojilo zaključak da se sazove Fiskalno vijeće BiH na kojem je razmatrana otplata duga uz predstavljanje dvije opcije isplate – da se iz dobiti Centralne banke BiH izdvoje sredstva za otplatu ili da se okvir za institucije Bosne i Hercegovine poveća za 68 miliona KM.
Na ova rješenja nisu pristali predstavnici Federacije BiH, tačnije premijer Nermin Nikšić i dopremijer Toni Kraljevć zato što su oba rješenja bila većinski po štetu tog entiteta. Detaljnije o tome čitajte ovdje.
→Nikšić uložio veto, dug RS-a se neće platiti raspodjelom dobiti Centralne banke
Nakon neuspjelog dogovora na Fiskalnom vijeću BiH, uslijedila je nova sjednica Vijeća ministara jučer na kojoj su usvojena dva zaključka. Kako je pojasnio ministar prometa i komunikacija BiH Edin Forto jedan od njih se odnosi na zaduženje SNSD-ovog ministra finansija BiH Srđana Amidžića da u proceduru pošalje novu verziju državnog budžeta, a drugi se naslanja na resor Fortinog ministarstva koji treba pronaći rješenja za privremeno finansiranje BHANSA-e prije svega jer je ona trenutno najugroženija u ovom postupku budući da su joj blokirani računi, a ukoliko ona stane s radom ugrozit će se i rad aerodroma u BiH, ali i bh. nebo. Detaljnije o tome ovdje.
Nakon sjednice Vijeća ministara BiH obratio se i ministar vanjskih poslova Elmedin Konaković koji je imao jedan prijedlog otplate ovog duga koji bi se također odnosio na Upravu za indirektno oporezivanje.
Konaković je tako spomenuo dokument iz oktobra prošle godine koji se nalazi na stranici Parlamenta BiH pod nazivom “Izvještaj o provedenoj reviziji učinka na temu: Višegodišnja kapitalna ulaganja”. Riječ je o izvještaju Ureda za reviziju institucija BiH.
“O tome smo u zadnje vrijeme najviše pričali zbog ove zgrade Uprave za indirektno oporezivanje i na ovoj poziciji višegodišnjih kapitalnih ulaganja po ovom revizorskom izvještaju stoje stotine miliona KM od kojih su značajan dio budžetska sredstva. Dakle, moguće je platiti dug ili dio duga odlukom koje Vijeće ministara u Prijedlogu o zakonu o budžetu ove godine može predložiti Predsjedništvu i Parlamentu BiH tako da se izvor za plaćanje ovog duga može naći kod ove zgrade UIO, ali i drugih kapitalnih investicija koje stoje i iz godine u godinu prenose, ne realizuju novac i u ovoj reviziji je navedeno da ono što bi trebalo trajati tri u prosjeku traje sedam i više godina. To je jedan neefikasan sistem koji isto tako može biti i izvor rješenja ove trenutne situacije”, naveo je Konaković.
→Kako je firma Viaduct bez uposlenih tužila BiH i dobila više od 110 miliona KM
Kada je riječ o Borjani Krišto, predsjedavajućoj Vijeća ministara BiH u jednoj od ranijih izjava je stava da je najbolja odluka da se korekcijom u državnom budžetu iznađu sredstva za isplatu navedenog duga. Jučer je poručila da bi na naplatu državi BiH mogle doći i druge arbitraže koje i dugovi koje je RS napravila, a koji, prema dosadašnjim procjenama iznose više od dvije milijarde KM.
Nakon što je Nikšić uložio veto da se otplati dug RS-a putem rješenja koja bi bila najpogubnija po Federaciju BiH, oštro je reagovao SNSD-ov ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac koji je prozvao federalnog premijera rekavši da mu je najbolje da šuti i da njegova vlada bježi od odgovornosti.
Poruka da Vlada FBiH bježi od odgovornosti je u najmanju ruku ironična budući da upravo vlast RS-a nije otplatila dug već ga je prebacila na račun države, a prema svim ranijim pokazateljima i činjenicama mogli su ovaj problem davno riješiti i bili u obavezi isto i učiniti jer su zvaničnici tog entiteta potpisali dokument kojim su se na to obavezali, prenosi N1.
Dodik o slučaju Viaduct: BiH je dužna podmiriti svoje obveze