MIŠEVI SE PLAŠE SAMO OD MIRISA OVE BILJKE, MORATEJE IMATI U SVOM DOMU: Čim je osete BJEŽE glavom bez obzira
Evo nekoliko saveta za trajno rešavanje problema s miševima u domu korišćenjem biljaka koje ih prirodno odbijaju:
Biljke koje odvraćaju miševe:
- Luk (crveni i beli)
Ove biljke imaju snažan miris koji miševe odbija. Beli i crveni luk lako se sade iz lukovica, preferiraju sunčane lokacije s dobro dreniranim tlom. Možete, takođe, napraviti prirodni repelent: sameljite nekoliko česni belog luka, pomešajte sa vodom i prskajte oko temelja kuće. - Žalfija
Žalfija je biljka koja dobro prezimljuje i raste kao višegodišnja. Njen jak miris čini je odličnim prirodnim repelentom za miševe. Nije zahtevna za uzgoj, voli sunce i dobro drenirano tlo. - Menta
Menta je još jedna biljka s aromatičnim listovima koja odbija insekte i miševe. Dobro uspeva na sunčanim mestima, ali potrebno je redovno zalivanje, jer ne podnosi suvo tlo. Budite pažljivi, jer se brzo širi i može zauzeti prostor u vrtu. - Lavanda
Lavanda je ne samo lepa, već i mirisna biljka koja miševe drži podalje. Osim toga, cvetovi lavande mogu dodati estetski šarm vašem vrtu. Lavanda je jednostavna za uzgoj, voli sunce i dobro drenirano tlo.
Biljke koje treba izbegavati:
Miševi često privlače biljke poput zelenila, paradajza i jagoda, pa ih je najbolje držati što dalje od kuće ako imate problema s glodavcima.
Ove prirodne metode mogu vam pomoći da se rešite miševa bez upotrebe hemikalija, stvarajući zdravije i sigurnije okruženje za vaš dom.
Prirodni trikovi za sprečavanje miševa u kući i dvorištu
Dok su biljke kao prirodni repelenti jedan od najsigurnijih načina za odgonjenje miševa, postoje i druge efikasne metode koje možete isprobati kako biste osigurali da vaš dom bude miroljubljiv prema ljudima, ali ne i prema glodavcima. U nastavku vam donosimo nekoliko dodatnih trikova koji vam mogu pomoći u borbi protiv miševa.
1. Zapečatite sve pukotine i rupe Miševi su mali i izuzetno okretni, što im omogućava da se provuku kroz najmanje otvore u vašem domu. Pregledajte temelje, vrata, prozore i zidove za sve pukotine ili rupe. Koristite silikonske zaptivke, čeličnu vunu ili specijalizovane materijale za zatvaranje tih prolaza i sprečavanje ulaska miševa.
2. Održavajte čist i uredan prostor Miševi se privlače hrpom otpada, mrva i otvorenim kutijama sa hranom. Pobrinite se da vaša kuhinja i ostale prostorije budu redovno očišćene, a sve hrana je pravilno zatvorena u hermetičkim posudama. Čišćenje redovno uklanja i potencijalne tragove hrane koji mogu privući miševe.
3. Postavite prirodne repelente Osim biljaka, možete koristiti eterična ulja koja odbijaju miševe. Ulja poput peperminta, eukaliptusa, lavande, citronele i čempresa možete pomiješati s vodom i prskati po mestima gde sumnjate da miševi ulaze. Eterična ulja su snažni prirodni repelenti, a osim što odbijaju glodavce, često ostavljaju i prijatan miris.
4. Postavljanje zamki i mamaca Za direktno hvatanje miševa, tradicionalne zamke ili one humane, koje ih ne ubijaju, mogu biti efikasne. Stavite ih u tamnim kutovima ili duž zidova gde mislite da se miševi kreću. Kao mamac, možete koristiti kikiriki puter, čokoladu, semenke ili voće.
5. Upotrebite ultrazvučne uređaje Ultrazvučni uređaji emituju zvuke koji su neprijatni za miševe, ali ne ometaju ljude ili kućne ljubimce. Ovi uređaji mogu biti koristan dodatak, posebno ako se koriste u kombinaciji s drugim metodama. Ove zvučne frekvencije deluju kao zastrašujući faktor za glodavce, terajući ih da napuste područje.
6. Redovno održavanje dvorišta Ako imate dvorište, obratite pažnju na okruženje oko kuće. Visoka trava, grmlje i nisko rastinje mogu biti savršen skriveni prostor za miševe. Održavajte dvorište urednim i redovno kosite travu, uklonite nisko rastuće biljke i pobrinite se da nema otpadaka u blizini vašeg doma.
7. Koristite svež ili osušen lavandin buket Pored biljaka koje sade u vrtu, možete koristiti suve bukete lavande u unutrašnjosti doma. Ovaj prirodni miris može pomoći u odvraćanju miševa, a lavanda, osim što ima prijatan miris, ujedno i ima umirujuće osobine koje mogu biti prijatne za vaše čulo mirisa.
Zaključak: Borba protiv miševa ne mora uvek značiti korišćenje hemikalija i otrova. Prirodne metode, kao što su biljke, eterična ulja, redovno čišćenje i zaptivanje rupa, mogu vam pomoći da efikasno i bezbedno rešite problem. Kombinovanjem ovih trikova sa zaštitom doma, stvorićete neprijateljsko okruženje za miševe, a prijatno za sebe i svoju porodicu.