Ljepota i zdravlje

Mislila je da ulazi u menopauzu, a onda je saznala da ima rak debelog crijeva: OVO su bili prvi simptomi koje je osjetila!

Karla Mičel (36) iz Velike Britanije primijetila je u januaru 2021. godine da njeno srce kuca brže nego obično, no nije joj pridavala previše pažnje. Međutim, nekoliko sati kasnije osjetila je bolove u nogama i poteškoće s disanjem. Iako je mislila da bi to moglo biti povezano s ulaskom u menopauzu, odlučila je posjetiti doktora kako bi bila sigurna.

Početne analize pokazale su da je anemična, ali je doktor insistirao da se urade dodatne, detaljnije pretrage. Tokom kolonoskopije, Karla je saznala da ima rak debelog crijeva, a anemija je često povezana s tim jer čak 75% pacijenata sa rakom debelog crijeva ima i anemiju.

U aprilu 2022. godine dijagnostikovan joj je Linčov sindrom, nasljedno stanje koje povećava rizik od raka debelog crijeva i drugih karcinoma. Karla se sada posvetila edukaciji o Linčovom sindromu i važnosti prepoznavanja simptoma raka debelog crijeva.

„Želim da srušim mit da rak debelog crijeva pogađa samo starije osobe. Ovaj rak sve je češći kod mladih ljudi“, izjavila je Karla.

Među ranim simptomima raka debelog crijeva mogu se pojaviti promjene u pražnjenju crijeva poput zatvora ili proljeva, bolovi u stomaku, neobjašnjiv gubitak težine, umor i krv u stolici. Rano otkrivanje raka značajno poboljšava šanse za liječenje, a podaci iz Velike Britanije pokazuju da gotovo svi pacijenti kojima je tumor dijagnostikovan u početnoj fazi prežive.

Nakon dijagnoze, Karla je podvrgnuta hemikolektomiji, zahvatu koji je trajao nešto više od četiri sata, tokom kojeg su uklonjene maligne promjene i okolni limfni čvorovi. Trećina njenog crijeva je odstranena. Iako je prvobitno mislila da je njen rak u ranoj fazi, ispostavilo se da se proširio na limfne čvorove, što je zahtijevalo tri runde hemoterapije. Nakon uspješnog liječenja, Karla je sada u remisiji.

Karla Mičel – Borba protiv raka debelog crijeva i važnost ranog otkrivanja

Karla Mičel, 36-godišnja žena iz Velike Britanije, prošla je kroz ozbiljan izazov koji je promijenio njen život, ali je njena hrabrost i posvećenost edukaciji drugih neizmjerno važna. Njena priča je podstrek svim mladim ljudima da ne zanemaruju simptome, jer rak debelog crijeva nije bolest koja pogađa samo starije osobe.

U januaru 2021. godine, Karla je osjetila da njeno srce kuca brže nego inače, a kasnije su uslijedili bolovi u nogama i otežano disanje. Iako je u početku pomislila da bi mogla ulaziti u menopauzu, odlučila je da potraži medicinsku pomoć. Početne analize pokazale su anemiju, što je bio prvi znak koji je ukazivao na ozbiljniji problem. Međutim, doktor nije stao na tome i insistirao je na dodatnim pretragama. Kolonoskopija je otkrila dijagnozu koja je šokirala Karlu – rak debelog crijeva.

Iako anemija često prati osobe sa rakom debelog crijeva, Karla je saznala da je u njenom slučaju to bio samo jedan od simptoma koji su ukazivali na ozbiljniji problem. Rak debelog crijeva je bolest koja, prema podacima, pogađa sve više mladih ljudi, iako je dugo smatrana „bolest starijih“. Karla je imala sreće da je dijagnoza postavljena na vrijeme, zahvaljujući njenom odlučujućem koraku da traži pomoć.

Nakon dijagnoze, Karla je otkrila da ima Linčov sindrom, nasljedno stanje koje značajno povećava rizik od razvoja raka debelog crijeva i drugih karcinoma. Linčov sindrom je najčešće neprepoznat sve dok ne dođe do ozbiljnih problema, ali u Karlinom slučaju, otkrivanje sindroma otvorilo je put za pravovremeno liječenje.

Karla je sada posvećena edukaciji o Linčovom sindromu i prepoznavanju simptoma raka debelog crijeva. Njena misija je jasna – želi da informiše što više ljudi da rak debelog crijeva ne pogađa samo starije osobe, te da je rana dijagnoza ključ za uspješno liječenje.

Simptomi raka debelog crijeva koji ne smiju biti ignorisani uključuju promjene u pražnjenju crijeva (kao što su zatvor ili proljev), bolove u stomaku, neobjašnjiv gubitak težine, umor i krv u stolici. Karla ističe da je rano otkrivanje raka debelog crijeva ključ za preživljavanje, jer su šanse za uspješno liječenje daleko veće kada se tumor dijagnosticira u prvoj fazi.

Nakon što je dijagnosticiran rak, Karla je prošla kroz hemikolektomiju, zahvat u kojem je uklonjena trećina njenog crijeva zajedno s malignim tkivom i okolnim limfnim čvorovima. Iako je u početku mislila da se rak nalazi u početnoj fazi, operacija je pokazala da je prošao u treću fazu, što je značilo da su potrebne dodatne tri runde hemoterapije. Srećom, njeno liječenje bilo je uspješno i Karla je sada u remisiji.

Njena priča je snažan podsjetnik svima da redovni pregledi i poznavanje simptoma mogu spasiti živote. „Ne čekajte da simptomi nestanu“, poručuje Karla. „Kada primijetite nešto neobično, obratite se svom doktoru. To bi moglo biti nešto ozbiljno.“

Karla Mičel je sada simbol nade i hrabrosti, a njen rad na podizanju svijesti o raku debelog crijeva i Linčovom sindromu je neprocjenjiv. Njena borba nije samo protiv bolesti, već i protiv predrasuda koje ovu bolest često prate.