Odličan DOMAĆI hljeb koji ne diže i peče se za samo 30 minuta: Imam recept iz njemačke pekare!
Tokom prvog talasa pandemije, dok sam tražio recept za domaći hleb, naišao sam na jedan koji mi je odmah zapao za oko. Nemački pekar, vlasnik pekare, podelio je recept na Facebooku sa ciljem da pomogne ljudima koji žele da naprave savršen hleb kod kuće.
Probao sam ga, i od tada ga često pečem. Ovaj hleb je neverovatno brz, hrskav, i ukusan, a ne zahteva dugo dizanje. Dok se rerna zagreva, testo jednostavno odmara.
Evo šta vam je potrebno za pripremu:
Sastojci:
- 1 kg običnog brašna
- 600 ml mlake vode
- 40 g svežeg kvasca
- 1 kašičica soli
- 1 kašičica šećera u prahu
- Kim (po želji)
- 1 kašičica mlevenog crnog bibera
Priprema:
- Aktiviranje kvasca: U činiji pomešajte kvasac, šećer u prahu i mlaku vodu. Ostavite da odstoji oko 15 minuta, dok se kvasac ne aktivira.
- Mešanje suvih sastojaka: U drugoj posudi pomešajte 800 g brašna, so i biber.
- Kombinovanje: U trećoj posudi pomešajte aktivirani kvasac sa mlakom vodom. Postepeno dodajte mešavinu suvih sastojaka, mešajući dok se ne formira lepljivo testo.
- Oblikovanje testa: Testo podelite na dva dela. Ostatak brašna iskoristite za posipanje radne površine. Oblikujte dva hleba i stavite ih na pleh obložen papirom za pečenje.
- Odmaranje: Pokrijte hlebove čistom kuhinjskom krpom i ostavite ih da odstoje 15 minuta.
- Zagrejavanje rerne: U međuvremenu, zagrejte rernu na 220°C.
- Pečenje: Kada se rerna zagreje, skinite krpu sa hleba. Premažite hlebove mlakom vodom pomešanom sa malo soli i po želji pospite kimom. Stavite hlebove u rernu i pecite ih 30 minuta. Po želji, možete iseći vrh hleba pre pečenja, za lepši izgled.
- Završni korak: Nakon pečenja, još jednom premažite koru hleba mlakom vodom sa soli kako bi ostala hrskava što duže.
Ovaj hleb je brz, ukusan i veoma praktičan. Ne morate da izlazite po hleb kad vam zatreba – ovaj je uvek spreman za kratko vreme, sa divnim mirisom i savršeno hrskavom koricom.
Saveti za još bolji domaći hleb
Iako je recept koji ste upravo pročitali jednostavan i brz, postoji nekoliko trikova koji vam mogu pomoći da vaš domaći hleb bude još bolji. Ako volite da eksperimentišete sa pečenjem, evo nekoliko korisnih saveta koji će vaš hleb podići na viši nivo!
1. Kvalitet brašna
Brašan ima ključnu ulogu u teksturi i ukusu hleba. Koristite kvalitetno brašno, po mogućstvu sa visokim sadržajem proteina (tip 500 ili 550), jer ovo pomaže da se razvije gluten, što daje hlebu lepu teksturu. Ako želite da eksperimentišete, možete pomešati belo brašno sa integralnim, ražanim ili čak heljdinim brašnom. Svako od njih će dodati poseban ukus i karakter.
2. Temperatura vode
Obratite pažnju na temperaturu vode koju koristite za aktiviranje kvasca. Previše vruća voda može ubiti kvasac, dok hladna neće omogućiti da se dovoljno aktivira. Idealna temperatura je između 35-40°C, što je približno temperatura koja vam je prijatna na dodir.
3. Dodaci za aromu
Dok je osnovni recept fantastičan, možete dodati različite začine ili bilje za posebnu aromu. Osim kima i bibera, isprobajte sušeni origano, majčinu dušicu, ruzmarin ili čak susam. Dodajte ih u testo, a možete ih posuti i po vrhu hleba pre pečenja.
4. Uvođenje pare u pečenje
Za još hrskaviju koricu, možete tokom prvih 10-15 minuta pečenja staviti malu posudu sa vodom u rernu. Para koja nastaje tokom pečenja pomoći će da kora bude posebno hrskava i zlatno smeđa. Možete koristiti i raspršivač za vodu i povremeno prskati unutrašnjost rerne.
5. Usklađivanje veličine hleba sa rernom
Ako nemate dovoljno prostora za oba hleba na plehu, slobodno možete peći samo jedan. Takođe, imajte na umu da manji hlebovi brže pečeni, dok će veći zahtevati dodatnih nekoliko minuta. Takođe, ako vam je rerna manja, možete formirati manji oblik hleba, pa ćete time obezbediti ravnomernije pečenje.
6. Tajna za meku unutrašnjost
Ako želite da unutrašnjost hleba bude još mekša i vazdušastija, možete dodati malo maslinovog ulja ili rastopljenog maslaca u testo. Samo pazite da ne preterate s količinom jer previše masnoće može učiniti koricu previše mekanom. Takođe, neki pekari dodaju malo mleka u vodu da bi tekstura bila mekša.
7. Ostavljanje testa da odmara
Iako recept ne zahteva dugo dizanje, nemojte žuriti sa pečenjem odmah nakon što ste oblikovali hleb. Ako imate vremena, ostavite ga da se odmara još 20-30 minuta pre nego što ga stavite u rernu. To će pomoći da se razvije još bolji ukus i da tekstura bude vazdušastija.
8. Pečenje na kamenoj podlozi
Za još bolji rezultat, ako imate kamen za pečenje, postavite ga u rernu dok se zagreva. Kamen ravnomerno raspoređuje toplinu i pomaže da dno hleba postane izuzetno hrskavo. Ovo je idealno ako želite da postignete pekarsku kvalitetu kod kuće.
9. Čuvanje hleba
Ovaj hleb je odličan kad je svež, ali može da traje nekoliko dana ako ga pravilno čuvate. Najbolje je da ga stavite u papirnu kesu ili običnu pamučnu krpu (nikako plastičnu) kako bi kora ostala hrskava, a unutrašnjost meka. Ako želite da produžite svežinu, možete ga zamrznuti – tako da uživate u njemu i nekoliko nedelja kasnije!
10. Eksperimentisanje s veličinom
Recept je predviđen za dva hleba, ali slobodno prilagodite veličinu prema vašim potrebama. Možete napraviti jedan veliki hleb, male mini hlebove ili čak oblikovati testo u obliku kifli. Veličina će uticati na vreme pečenja, pa pratite proces i prilagodite ga.
Zaključak:
Pečenje hleba kod kuće može biti zaista zadovoljavajuće iskustvo, a uz nekoliko malih trikova, svaki put možete postići još bolji rezultat. Ovaj recept je odličan početak, a sa vremenom možete dodavati svoje omiljene sastojke i tehniku kako biste stvorili savršen hleb koji odgovara vašim ukusima.