Prije smrti papa Franjo je svoju ušteđevinu od 200 hiljada eura donirao, evo i kome
U sedmicama koje su prethodile njegovoj smrti papa Franjo još jednom je pokazao dosljednost svojim djelima. Njegov posljednji čin bio je tih, ali snažan: zatvorenicima u maloljetničkom zatvoru Casal del Marmo donirao je više od 200.000 eura – kompletnu ušteđevinu sa svog privatnog računa.
„Svoju je imovinu dao njima.“
Dirljiv gest otkrio je mons. Benoni Ambarus (Don Ben), pomoćni biskup Rima i Papin blizak suradnik. Novac će biti iskorišten za pokretanje male tvornice tjestenine unutar rimskog maloljetničkog zatvora, kako bi mladi zatvorenici stekli dostojanstven posao i budućnost.
Don Ben je ispričao kako je Papu pitao može li računati na pomoć; Franjo mu je najprije rekao da je crkvena blagajna iscrpljena, a zatim dodao:
„Ne brini, imam nešto na svom računu.“
Ubrzo je s Papinog osobnog računa uplaćen puni iznos.
Veliki četvrtak u Regini Coeli
Samo nekoliko dana prije smrti, na Veliki četvrtak, papa Franjo posjetio je zatvor Regina Coeli. Bio je fizički iscrpljen, ali nepokolebljiv u misiji:
„Sjećam se umornog čovjeka koji se jedva kretao, ali je jasno poručio koliko moramo brinuti o zatvorenicima“, rekao je Don Ben.
Zatvorenici su mu poslije povjerili: „Za nas je umro otac.“
„Zatvori su bili srce njegova pontifikata“
Podsjetio je i Samuele Ciambriello, povjerenik za prava osoba lišenih slobode u Campaniji:
„Franjo nije samo govorio o zatvorima – učinio ih je srcem svog pontifikata. Otvorio je Sveta vrata unutar zatvora Rebibbia, pretvorivši ga u baziliku.“
Ciambriello je spomenuo Papine brojne obrede pranja nogu zatvorenicima, stotine posjeta kaznenim ustanovama širom svijeta i naglasio da bi političari trebali nastaviti tu ostavštinu konkretnim djelima – amnestijom ili smanjenjem kazni tokom Jubilarne godine.
Papa Franjo je, i u svojoj posljednjoj gesti, podsjetio svijet da milosrđe nije samo riječ nego čin – čak i (ili pogotovo) prema onima koje društvo najčešće zaboravlja.