“Radim kao konobar u jednom manjem gradu…”
U jednom malom, pitomom gradiću, radim kao konobar u ugodnom kafiću smještenom u centru. Svake nedjelje, u otprilike isto vrijeme, na vrata lokala ušla bi mlada žena neobične privlačnosti i stila, ponešto različita od ostalih gostiju. Njeno prisustvo uvijek je privlačilo pažnju, ali nije odavala želju za društvom – naprotiv, činilo se da uživa u svom ritualu samoće. Naručivala bi jednostavnu kavu, a nakon tihih trenutaka provedenih za stolom uz časopis ili knjigu, ostavljala bi velikodušnu napojnicu, kao da je time htjela izraziti neku zahvalnost.
Jedne večeri, međutim, pojavila se s nekim gospodinom, pa sam brzo shvatio da je riječ o sastanku na slijepo. Osjećaj nespretnosti bio je gotovo opipljiv. Njezin pratilac izgledao je kao da ga ništa u vezi s njom nije uspjelo oduševiti. Sjedeći za stolom, on je uočljivo provjeravao vrijeme i izbjegavao kontakt očima, kao da je samo čekao priliku da završi taj neugodan susret.
Došao je trenutak kad su odlučili podmiriti račun, i dok sam prilazio stolu, začuo sam ga kako govori: “Želiš li da pokrijem troškove svoje kave?” Njegov ton bio je gotovo sarkastičan, ostavljajući dojam potpunog nepoštovanja prema mladoj dami. No, ona ga je odmjereno pogledala i odgovorila, “Dopustite meni da se pobrinem za to.” Taj jednostavni, dostojanstveni odgovor u meni je izazvao osjećaj poštovanja i podrške prema njoj. Pratio sam njezin izraz, u kojem se ogledalo njezino razočaranje, ali i ponos. Taj susret ostavio je trajan dojam – ona se pokazala snažnijom i hrabrijom nego što bi većina očekivala.
BONUS TEKST:
Stanje niskog krvnog tlaka i njegove implikacije na zdravlje
Stanje kronično niskog krvnog tlaka, poznato kao hipotenzija, može izazvati poteškoće u svakodnevnim aktivnostima i općenitoj funkcionalnosti osobe. Osobe s hipotenzijom obično osjećaju nelagodu pri naglim promjenama položaja tijela, poput ustajanja iz sjedećeg položaja, što može dovesti do osjećaja vrtoglavice, pa čak i kratkog gubitka svijesti. Simptomi poput stalnog umora, slabosti, te iscrpljenosti kako dan odmiče također su česti, ograničavajući tako sposobnost za obavljanje uobičajenih dnevnih aktivnosti.
Krvni tlak u arterijama nije konstantan – prirodno oscilira u skladu s različitim potrebama tijela, ovisno o tjelesnoj aktivnosti, disanju, držanju tijela, emocijama i snu. Pri mjerenju krvnog tlaka zabilježe se dvije vrijednosti – sistolički i dijastolički tlak, koji predstavljaju pritisak tokom otkucaja srca, odnosno u periodu mirovanja između otkucaja. Smatra se da je tlak nizak kada sistolički tlak padne ispod 90 mmHg, a dijastolički ispod 60 mmHg.
Ljudi s hipotenzijom mogu osjećati zamagljen vid, zbunjenost, vrtoglavicu, osjećaj mučnine, a ponekad čak i naglu pospanost ili slabost. Niskim krvnim tlakom može se upravljati pravilnom prehranom, ali važno je izbjegavati određene namirnice.
Savjeti dr. Olge Ličine za prehranu pri hipotenziji
Prema kliničkoj nutricionistici dr. Olgi Ličini, ključ za održavanje stabilnog krvnog tlaka nalazi se u pravilnom odabiru namirnica. Preporučuje se unos vlakana, zdravih masti i proteina u svakodnevnim obrocima, dok bi jednostavne ugljikohidrate trebalo izbjegavati. Namirnice poput bijelog brašna i šećera brzo podižu razinu glukoze u krvi, ali taj skok je kratkotrajan i može dovesti do naglog pada energije i pojave postprandijalne hipotenzije – niskog krvnog tlaka nakon obroka.
Dr. Ličina kao primjer uravnoteženog međuobroka za osobe s niskim krvnim tlakom preporučuje krišku sira s lanenim krekerima, jer su vlakna i proteini važni za stabilizaciju razine šećera i održavanje energije kroz dan.