Recipes

ZAŠTO TELEFON MOŽE DA SE OŠTETI AKO GA PUNITE U ODREĐENOM TRENUTKU? Kako je jedan profesor otkrio grešku koju svi činimo

Profesor Riteš Čug je nedavno otkrio nekoliko ključnih saveta za produženje trajanja baterije vašeg telefona, koje je prenio Dejli mejl.

Jedna od najčešćih grešaka koju ljudi prave je punjenje telefona tokom noći, što može ozbiljno oštetiti bateriju. Naime, modernim pametnim telefonima obično je potrebno između 30 minuta i dva sata da se potpuno napune. Punjenje preko noći, osim što je nepotrebno, može ubrzati proces starenja baterije, jer litijum-jonske baterije prolaze kroz hemijske promene usled temperaturnih fluktuacija i stalnog korišćenja. Kada telefon ostane priključen na punjač, baterija dobija četiri puta više energije nego što je potrebno.

Dobra vest je da većina savremenih uređaja automatski prestaje da se puni kada dostigne 100%. Međutim, pozadinske aplikacije koje rade tokom noći mogu uzrokovati da nivo napunjenosti opada na 99%, što može uzrokovati ponovno punjenje. Ova ciklična promjena može na duže staze štetiti bateriji. Mnogi proizvođači su rešili ovaj problem tako što su implementirali tehnologije za regulaciju punjenja: na primer, iPhone nudi odlaganje punjenja kada nivo dostigne 80%, dok Samsung uređaji ograničavaju maksimalno punjenje na 85%.

Osim toga, potpuno pražnjenje baterije takođe može skratiti njen vek trajanja. Najbolji interval za punjenje baterije je između 20% i 80%.

Još jedan faktor koji može uticati na dugovečnost baterije je nakupljanje prljavštine u priključku za punjenje. Prašina može uzrokovati pregrevanje i prekid punjenja. Da biste očistili priključak, preporučuje se da telefon isključite, osvetlite priključak, a zatim nežno očistite prašinu pomoću vlažne krpe i čačkalice.

Ovi saveti mogu vam pomoći da produžite životni vek baterije vašeg telefona i održite njegovu optimalnu funkcionalnost.